Warto zobaczyć > Karkonosze Polskie
Karkonosze to najwyższa część Sudetów – jedyny masyw jakiego szczyty wykraczają ponad 1400 m n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Lubawskiej.
Karkonosze
(czes. Krkonoše, niem. Riesengebirge) – najwyższe pasmo Sudetów a zarazem Czech – Śnieżka 1602 m n.p.m.. Położone są w Sudetach Zachodnich. Od północy graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od północnego wschodu z Rudawami Janowickim , od wschodu ze wzgórzami Bramy Lubawskiej ( Kotlina Kamiennogórską), od południowego wschodu poprzez Przełęcz Lubawską z Górami Kruczymi od południa z Pogórzem Karkonoskim i od zachodu poprzez Przełęcz Szklarska z Górami Izerskimi. Wraz z przedgórzem zajmują obszar 800km² , przy długości grzbietu 36km i swojej szerokości wynoszącej około 20km. Karkonosze są bardzo starymi górami, zbudowanymi ze skał krystalicznych: łupki, gnejsy i granity.
Klimat Karkonoszy jak i w okolicy gór jest bardzo surowy i kapryśny, można nawet znaleźć opinię, że ma pewne cechy subpolarne. Bardzo ciekawym zjawiskiem występującym w Karkonoszach jest zjawisko inwersji temperaturowej, która to polega na tym, że wbrew naturalnemu procesowi, wraz ze wzrostem wysokości idzie w górę zamiast spadać. Charakterystyczną cechą Karkonoszy są mgły występujące w szczególności jesienią i zimą. Najwyższy szczyt Karkonoszy, Śnieżka średnio przez 306 dni w roku jest zamglony, nic tez dziwnego że w wiekach średnich uważany był za siedzibę czarownic, demonów czy też Rubezahl – Ducha Góra zwanego też Liczyrzepą. Prowadzone na Śnieżce badania meteorologiczne od 1880 roku stawiają klimat Karkonoszy, jako surowszy niż tatrzański na analogicznych wysokościach. W części zachodniej Karkonoszy mamy dwa kotły polodowcowe zwane Śnieżnymi Kotłami (Śnieżne Jamy). Jest to doskonały przykład występowania alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. W ich obrębie występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin takich jak skalnica śnieżna (gatunek endemiczny, jest to jedyne stanowisko w Europie Środkowej) paproć rozrzutka alpejska, sasanka aplejska, pierwiosnka maleńka, róża alpejska, modrzyk górski, zimoziół północy ( relikt epoki lodowcowej)
Położone są w zachodniej części Karkonoszy (Śląski Grzbiet) między Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.).
W 1837 hrabia Schaffgotsch postawił nad Śnieżnymi Kotłami pierwsze w Karkonoszach schronisko turystyczne (Schneegrubenbaude) z prawdziwego zdarzenia (na Śnieżce jako schronisko służyła dawna kaplica). Po przebudowach i rozbudowie funkcjonowało do lat 60. XX wieku, a na początku następnej dekady umieszczono tam stację przekaźnikową.
Dnem Śnieżnych Kotłów biegnie szlak turystyczny:
– zielony, prowadzący Ścieżką nad Reglami z okolicy schroniska pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły i Czarny Kocioł Jagniątkowski do Przełęczy Karkonoskiej.
Górną krawędzią kotłów prowadzi:
czerwony, fragment Głównego Szlaku Sudeckiego ze Szklarskiej Poręby do Karpacza przez Śląski Grzbiet.
Najwyższy szczyt w Karkonoszach (1602 n.p.m.) i jednocześnie w całych Sudetach, a także najwyższy szczyt Czech. Śnieżka była jedną z pierwszych gór europejskich licznie odwiedzanych przez turystów. Wiązało się to głównie ze względnie niewielkimi trudnościami technicznymi wejścia na szczyt oraz z faktem, że już od XVI wieku liczni kuracjusze przybywali do pobliskich Cieplic Zdroju i dobrze widoczna Śnieżka, dominująca wizualnie nad całymi Karkonoszami, była dla nich istotną atrakcją. W 1563–1566 dokonano pierwszego pomiaru wysokości Śnieżki. Choć otrzymany wynik 5500 metrów był z gruntu błędny, to dał podstawę do utrzymywania przez długi czas, że jest to jedna z najwyższych gór Europy. 10 sierpnia 1681 na szczycie Śnieżki opat cystersów z Krzeszowa poświęcił, budowaną od 1665 z bloków miejscowych skał, kaplicę pod wezwaniem jednego z bardziej czczonych wówczas świętych – św. Wawrzyńca, to do walorów turystycznych szczytu doszły też walory pielgrzymkowe.
na Przełęcz Okraj (kierunek wschodni) i Równię pod Śnieżką – Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej
na Przełęcz Okraj przez Skalny Stół (kierunek wschodni) i do Karpacza przez Mały Staw. Ze Śnieżki szlak schodzi Drogą Jubileuszową
– Velká Úpa trasą pod wyciągiem krzesełkowym (czeski)
Jeziora polodowcowe wypełniające dno kotłów polodowcowych, położony na wysokości ( Małe- 1183 m n.p.m., Duże 1225 m n.p.m.). Brzegi stawów otoczone są roślinnością subalpejską, brzoza karłowata, kosodrzewina, wierzba lapońska. Wielki Staw ze względu na wyjątkową roślinność i faunę, rejon wokół stawu stanowi rezerwat ścisły i objęty jest zakazem wstępu. Wielki staw oglądać można jedynie znad Kotła Wielkiego Stawu. Nad Małym Stawem znajduje się schronisko „Samotnia”. W miejscu obecnego schroniska w przeszłości stał budynek pasterski z XVII wieku.
– niebieski prowadzi z Karpacza Górnego na Śnieżkę.
– czerwony fragment Głównego Szlaku Sudeckiego prowadzi nad Małym Stawem zachodnią krawędzią Równi pod Śnieżką
zielony – prowadzący z Karpacza przechodzi górną, północną zachodnią krawędzią kotła.
czerwony szlak turystyczny ze Szklarskiej Poręby Górnej zielony szlak z Jakuszyc, który okrąża wierzchołek od północy czarny szlak łącznikowy z górnej stacji wyciągu . Ze Szrenicy biegnie na wschód, Śląskim Grzbietem:
czerwono znakowany szlak Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej do Przełęczy Okraj.
– czarny, prowadzący od Koralowej Ścieżki do dolnej krawędzi kotła.
– zielony, prowadzący Ścieżką nad Reglami z okolicy schroniska pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły do Przełęczy Karkonoskiej,
– niebieski, prowadzący Koralową Ścieżką z Jagniątkowa do czeskiego schroniska Mědvdí bouda, przechodzi nad zachodnią krawędzią kotła.