Michalina w Karkonoszach [PL] 2017-12-30T19:07:31+00:00

Zapraszamy do  Michaliny – domu z duszą

Zapraszamy do naszego domu – Michalina – leżącego w śródleśnej, słonecznej dolinie u podnóża Karkonoszy. Zapewniamy miłą, kameralną atmosferę domu, ciszę i otwartą przestrzeń ogrodu, spokój i wypoczynek.

„Michalina”, dawniej „Wiesengrund Baude” to dom „z duszą”- tu klimat miejsca przesiąknięty jest tradycją i historią regionu już od ponad stu lat, a my próbujemy utrzymywać i pielęgnować stary charakter Karkonoskich Bud, nie rezygnując z komfortu i wygody naszych czasów. Szlaki turystyczne, spacerowe i rowerowe w okolicy poprowadzą Państwa w Karkonosze: na Szrenicę lub Śnieżne Kotły, do Wodospadu Szklarki i Szklarskiej Poręby, na Zamek Chojnik i Jagniątkowa, do pobliskiego kamieniołomu i na jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Karkonosze – Złoty Widok. Szklarska Poręba (5 km), Jelenia Góra (15 km), Jakuszyce (18 km) i Karpacz (20 km) oferują ponadto wiele, różnorodnych atrakcji, które umożliwiają ciekawe i aktywne spędzenie czasu przy każdej pogodzie.

Michałowce dziś

W samym sercu Karkonoszy u podnóża Śnieżnych Kotłów znajduje się malowniczo położona miejscowość, która swoim urokiem wabi artystów i miłośników pejzaży górskich. Michałowice, bo o nich właśnie mowa są jedną z tych perełek, które na pewno warto odwiedzić. Stanowią one świetną bazę noclegową dla osób, które poszukują ciszy i spokoju, gdyż cała miejscowość jest utulona w leśnej głuszy, a do tego miejsca wiedzie kręta droga, co jeszcze bardziej nadaje mu tajemniczości.

Z Michałowic biegnie wiele szlaków górskich i rowerowych w zimie natomiast tras dla narciarzy biegowych o różnym stopniu trudności. Pomimo tego, iż znajdujemy się w pobliżu tak wielkiego ośrodka turystycznego, jakim jest Szklarska Poręba – Jakuszyce, to właśnie Michałowic mogą stać się dla Państwa alternatywą by z dala od szumów cywilizacji w ciszy i spokoju nasycać się pięknem Karkonoskiego krajobrazu. Spróbujemy Państwu w kilku słowach przybliżyć historię miejsca, które nas oczarowało i zwabiło swoim urokiem.

Historia Michałowic

Michałowice (Kiesewald) to obecnie niewielkie osiedle miasta Piechowic (Petersdorf) położone na zachodniej części Pogórza Karkonoszy na wysokości 580 – 680 m n.p.m. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1662 roku z tzw. Urbarzu chojnickim, który jest spisem majątku będącego w posiadaniu rodziny Schaffgotsów . Urbarz (spis majątków będących w posiadaniu właściciela) Wzmiankuje on istnieniu małej osady na południu od Piechowic (Petersdorf).
Niewątpliwie do regionalnych legend można zaliczyć pochodzenie pierwszej nazwy osady – Wieś Trzech Marcinów (Dreimartinsdorf). Nazwa ta miała nawiązywać bezpośrednio do historii trzech braci pochodzących z pobliskich Czech, którzy w wyniku prześladowań religijnych w pierwszej połowie XVII wieku musieli uciekać pod opiekę bogatego Śląskiego rodu Schaffgotsów. Faktem natomiast jest, że gwałtowny wysyp osadnictwa na całym przedgórzu Karkonoszy był bezpośrednio spowodowany wyniszczającymi wojnami religijnymi pierwszej połowy XVII wieku. Miejscowa ludność jak i uchodźcy z Habsburskich Czech uciekali w dotąd niedostępne… czytaj więcej>